top of page
Herbal Remedies

 FORMY UŽÍVÁNÍ 

CO SI VYBRAT

Častá otázka zní: V jaké formě je ostropestřec nejúčinnější? Nečekejte snadnou odpověď, pokud má být seriózní. Raději se zamysleme, co je dobré zvažovat při výběru ze široké nabídky bylinkářství a obchodů s potravinovými doplňky. Nabízejí se čaje, bylinné směsi, celá či drcená semena, oleje, tinktury, pasty, kaše, kapsle, tablety… a k tomu více či méně seriózní informace a návody. Níže uvedený přehled výhod a nevýhod vám může pomoci zorientovat se v nabídce a zvolit formu užívání, která bude nejvhodnější pro Vaši konkrétní situaci.

Co zvažovat při výběru

CO ZVAŽOVAT PŘI VÝBĚRU

Je dobré si ujasnit, co od ostropestřce očekáváte. Řešíte konkrétní zdravotní problém, chcete preventivně podpořit zdraví jater, plánujete očistnou kúru, nebo třeba jen chcete mít po ruce příležitostného „pomocníka“, když to například přeženete s alkoholem?

Připomeňme si, že různé části rostliny obsahují různé účinné látky, přičemž nejčastěji saháme po ostropestřci kvůli jeho cennému silymarinovému komplexu. V tom případě nás zajímají plody (semena). Na výběr stále máme řadu různých podob a přípravků. Tady je třeba začít dávat pozor a připomínat si možnosti a omezení různých forem zpracování, což se projeví v různě vysokém obsahu účinných látek. Přitom je důležité mít na paměti dva zásadní body:

  1. Silymarin, nacházející se ve slupce plodu, je jen obtížně rozpustný a téměř není rozpustný ve vodě. Čaje a bylinné směsi obsahující semena ostropestřce tak sice mohou příznivě působit třeba na střeva, žaludek či žlučník, ale těžko pomohou při léčbě jater.
     

  2. Drcená a mletá semena velmi rychle žluknou. Pro zachování účinných látek bychom si měli připravovat vždy čerstvou „dávku“. Pokud nejsme ochotni věnovat čas drcení semínek, bude zřejmě lepší zvážit jinou formu užívání.

Formy užívání - výhody a nevýhody

OSTROPESTŘEC NA MNOHO ZPŮSOBŮ

VÝHODY A NEVÝHODY

Níže uvedený přehled forem, v nichž lze ostropestřec na trhu nalézt, určitě není vyčerpávající, ale věříme, že může posloužit jako užitečné vodítko při výběru. Znáte ostropestřec v jiné podobě? Podělte se s námi o Vaše zkušenosti!

Čaje, bylinné směsi (s obsahem semen ostropestřce)

✅ Využívají léčivých účinků ostropestřce, obvykle v kombinaci s dalšími bylinami.

❌ Mizivý obsah silymarinu, jelikož silymarin je téměř nerozpustný ve vodě.

❌ Znehodnocování účinných látek při nesprávném postupu přípravy (doba vaření, teplota…).

👉 Studujte složení, dodržujte pokyny přípravy.

Semena (plod ostropestřce) – celá

✅ Obsahují silymarin.

✅ Lze použít k přípravě nálevů („čajů“)* – celá, drcená či mletá (podle požadovaných účinků).

✅ Čerstvě nadrcená/namletá semena lze konzumovat přímo nebo přidávat do pokrmů.

❌ Pro uvolnění silymarinu je třeba rozdrtit či namlít.

❌ Není udáván přesný obsah silymarinu, pouze je obecně známo, že semena v průměru obsahuji 1,5 – 3 % této účinné látky.

👉 Mletá a drcená semena neskladujte do zásoby – rychle žluknou!

Semena (plod ostropestřce) – drcená, mletá, granuláty

✅ Drcená semena - správně nadrcená těsně před konzumací.

❌ Není znám přesný obsah silymarinu.

👉 Vzhledem k znehodnocování účinných látek oxidací (ať už v procesu zpracování nebo při uchovávání) je kvalita a účinnost těchto přípravků sporná.

Olej z plodů

✅ Využívá účinných látek ostropestřce.

❌ Nízký obsah silymarinu.

👉 Pozor na žluknutí (při zpracování i doma při uskladnění).

Jiné formy – kaše, pasty

✅ Snaží se zachovat výhody drcených semen, aniž by docházelo ke znehodnocení oxidací.

❌ Není znám přesný obsah silymarinu.

👉 Věnujte pozornost složení výrobku, informacím o zpracování atd.

Tinktury, extrakty, roztoky

 

✅ Standardizovaný obsah silymarinu.

❌ Obvykle obsahují alkohol.

❌ U vodných roztoků je otázkou obsah silymarinu, kvůli jeho chemickým vlastnostem - jelikož silymarin je téměř nerozpustný ve vodě.

👉 Studujte složení, zajímejte se o postup zpracování a skutečný obsah silymarinu.

Kapsle

✅ Standardizovaný obsah silymarinu.

✅ Obsažené účinné látky v kapslích nedegradují v kyselém prostředí žaludku a začnou se vstřebávat až ve střevech.

❌ Mnoho výrobků na trhu, bez uvedení procentuálního obsahu čistého silymarinu – v tomto případě doporučujeme být obezřetní a vyhledat správně označené výrobky.

👉 Studujte složení, zajímejte se o postup zpracování a skutečný obsah silymarinu.

Tablety

✅ Standardizovaný obsah silymarinu.

❌ Přídatné látky (obzvláště „lepící“ látky, které drží tablety pohromadě).

❌ Vysoké teploty a tlak při výrobě znehodnocují účinné látky.

❌ Mnoho výrobků na trhu, bez uvedení procentuálního obsahu čistého silymarinu – v tomto případě doporučujeme být obezřetní a vyhledat správně označené výrobky.

👉 Studujte složení, zajímejte se o postup zpracování a skutečný obsah silymarinu.

Pro úplnost dodejme, že k léčivým účelům se využívají také listy (nať) a kořeny ostropestřce. Obvykle se z nich připravuje odvar, který se používá zevně, například jako koupel na problematická místa. Uvádí se, že v této formě ostropestřec pomáhá při hemoroidech, křečových žilách, bércových vředech, gynekologických problémech, bílém výtoku a jiných zdravotních potížích.

* Pojmem „čaj“ se ne zcela správně označuje několik způsobů přípravy bylin. Skutečný čaj je vlastně nálev, tj. přelití čerstvých nebo sušených bylin horkou vodou. Nápoj se poté nechá louhovat, po různě dlouhou dobu, obvykle max. do 15 minut. Jinou formou úpravy je odvar, kdy se byliny vloží do studené vody a nechají se pomalu zahřát a povařit. Touto cestou se obvykle zpracovávají tužší části rostliny, jako jsou kořeny, kůra nebo třeba celá semena ostropestřce. Způsoby přípravy je také možné (a někdy i nezbytné, z hlediska uvolnění potřebných látek a složení bylinných směsí) kombinovat. Věnujte proto pozornost návodům na správnou přípravu.

Na co si dávat pozor

NENÍ OSTROPESTŘEC JAKO OSTROPESTŘEC

ANEB NA CO SI DÁVAT POZOR

Pokud si bylinu nepěstujete a nezpracováváte sami doma, měly by vás zajímat – bez ohledu na zvolenou formu užívání – následující informace:

  • složení výrobku nebo směsi - co kromě ostropestřce obsahuje a jaké části ostropestřce jsou použity v daném produktu – protože např. silymarin je v největší koncentraci obsažen pouze v semenech, v zanedbatelném množství potom v kořenech a listech

  • původ a čistota výchozích surovin - kde a za jakých podmínek se pěstují, zda pochází z čistých ekologických, nezamořených a přírodních oblastí (někteří výrobci, kvůli nízké ceně, používají často výchozí suroviny asijského původu  =  velmi nízká a pochybná kvalita produktů)

  • obsah účinné látky - pečlivě vybírejte kvalitní a standardizované produkty, u nichž je vyjádřený obsah silymarinu (doporučený obsah čistého silymarinu je potom alespoň 70-80 %)

Bezpečnost užívání

BEZPEČNOST UŽÍVÁNÍ

Při používání bylin a rostlinných léčivých přípravků v různých formách máme někdy tendenci zapomínat, že i zde je třeba myslet na možná rizika interakcí s jinými léky a dávat pozor na kontraindikace.

Jednou z velkých předností ostropestřce je skutečnost, že jeho užívání nemá při dodržování doporučených dávek žádné prokázané vedlejší účinky. Jeho dobrou snášenlivost potvrzují i klinické studie zkoumající např. možnosti využití silymarinu při léčbě onkologických onemocnění. Přesto je dobré konzultovat užívání ostropestřce s lékařem, pokud trpíte závažnými chorobami.

Žádné vedlejší účinky nejsou popsány ani při dlouhodobém užívání. Ve vzácných případech se v prvních dnech mohou objevit bolesti žaludku nebo mírně projímavé účinky.

Obecně se ostropestřec (obdobně jako většina bylin) nedoporučuje užívat těhotným a kojícím ženám.

bottom of page